تستر ای سی یو چیست ؟

تستر ECU

دستگاه تستر ایسیو ، شبیه ساز یک خودرو کاملا سالم می باشد که شما با قرار دادن ایسیو روی آن می توانید عملکرد های ایسیو را کاملا ببینید و چک کنید و متوجه شوید آیا ایسیو مشکل دارد یا خیر؟ و اینکه چه مشکلی دارد ؟ یک راه ساده و آسان برای تست و بررسی همه مدل های ایسیو بر روی خودروهای داخلی را پیش روی شما می گذارد و به کار شما اطمینان و کیفیت میبخشد .

برخی کاربردهای تستر ای سی یو :

تست عملگرهای خودرو

صحت عملکرد عملگر های خودرو امری است که از طریق دستگاه تستر ای سی یو می توان به آن پرداخت. نحوه نمایش این عملگر ها بر روی دستگاه تستر ecu در ادامه ارائه شده است.

استپر موتور
باید در زمان باز و بست سوئیچ حرکت کند و همینطور از طریق تست عملگر این امکان وجود دارد که صحت ecu بررسی شود. اگر استپر که روی دستگاه تستر ای سی یو قرار دارد کار نکند ایسیو قطعاً خراب است.

تست فن خنک کننده
کارکرد اشتباه فن یکی از مشکلات خودرو می باشد. خرابی ایسیو ممکن است موجب این مشکل بشود. جهت مطمئن شدن از خرابی ecu این امکان وجود دارد که ای سی یو خودرو را باز کنیم و و بر روی تستر با تغییر دمای آب و یا با مورد استفاده قرار دادن تست عملگر، کارکرد فن های دور آرام و دور تند را ببینیم.

تست شیر برقی کنیستر
این شیر برقی دستور خودش را از ایسیو دریافت می کند و به محقظه کنیستر متصل است. در نتیجه مورد بررسی قراردادن این موضوع هم توسط دستگاه تستر ای سی یو  و از ناحیه ایسیو قابل ارزیابی می باشد.

تست سنسورها
سنسور اکسیژن، دمای هوا، دمای آب، سنسور های دریچه گاز، فشار ریل مخزن سوخت و … نمونه سنسورهایی اند که این امکان وجود دارد که کارکردشان را از طریق دستگاه تستر ecu مشاهده کرد.

پارامترهای خودرو
به جزء عملگر ها و سنسور ها می توان پارامتر های دیگری را نیز توسط دستگاه تستر ای سی یو نشان داد. مثلاً چراع چک و دور موتور خودرو. یکی از مهم ترین پارامتر ها در حوزه تعمیرات میزان جریان مصرفی توسط ایسیو است که عموماً باید زیر 0.3 آمپر باشد که این موضوع به نوع ای سی یو هم مربوط است. اگر مقداری بالاتر از آنچه گفته شد نشان داده شود یعنی ecu خراب است.

همچنین در نظر داشته باشید که چراغ 5 ولت که خروجی ای سی یو را نمایش می دهد هم اهمیت بسیاری دارد. جریان ورودی به ای سی یو توسط باتری ماشین که ۱۲ ولت است تامین می شود و بعد از ورود به ایسیو از طریق آی سی رگولاتور تبدیل به ۵ ولت می شود. بنابراین خروجی ۵ ولت نشانگر عملکرد صحیح ecu است.

عیب یابی پین های تغذیه
عیب یابی پین های تغذیه یکی از توانایی های جذاب دستگاه تستر ایسیو است. ممکن است ای سی یو گاهاً از ناحیه پین ها با قطعی مواجه شود. مثلاً  منفی یکی از پین های ecu از داخل برد قطع شود که موجب عملکرد بد خودرو می شود. در چنین شرایطی می توان از طریق تستر ای سی یو پین قطع شده را پیدا کرد و آن را تعمیر کرد.