دیاگ چیست؟

WHAT IS A CAR DIAGNOSTIC TOOL​

راهنمای کامل انتخاب و خرید دیاگ

واژه Diag بر گرفته از لفظ انگلیسی Diagnosis است که به مفهوم “عیب شناسی” می باشد
در صنعت خودرو نیز به هرگونه ابزار و یا وسیله ای که به تشخیص عیب کمک کند Diagnostic Tool گفته می شود، صرف نظر از اینکه آیا یک وسیله پیشرفته کامپیوتریست یا وسیله ساده مکانیکی.

What Will a Car Diagnostic Tell You

مواردی را که می توان از یک دستگاه عیب یاب (دیاگ) توقع داشت:

خواندن کد خطا​ توسط دیاگ

خواندن

خواندن کد خطا

پاک کردن کد خطا​ توسط دیاگ

پاک کردن

پاک کردن کد خطا

نمایش اطلاعات لحظه ای Live Data​ توسط دیاگ

نمایش

نمایش اطلاعات لحظه ای Live Data

راه اندازی مستقیم عملگرها​ در دیاگ

راه اندازی

راه اندازی مستقیم عملگرها

برنامه ریزی (Programming ) دیاگ

برنامه ریزی

برنامه ریزی (Programming )

اعمال تنظیمات (Configuration) دیاگ

تنظیمات

اعمال تنظیمات (Configuration)

در پی بكارگيری مدارات الكترونيك در خودروها و كاربردی شدن آن در صنعت خودروسازي مدارات الکترونیکی مخصوص و پیچیده ای در خودروها قرار داده شده که از جمله آن ها می توان به كروز كنترل، كنترل سيستم تعليق ، كنترل ايربگ، کنترل سیستم تهویه، سيستم های ضد سرقت و غيره اشاره داشت. وجود این امر باعث ایجاد تحولی جدی در زمینه تعمیر و خدمات پس از فروش خودرو گردیده است. جهت عیب یابی این سیستم ها به دلیل پیچیدگی هایی که دارند از دستگاه های دیاگ استفاده می گردد. دستگاه عيب ياب با ارسال كدهاي مشخصی از ECU درخواست اطلاعات می ‌کند كه اين كدها براي هر درخواست متفاوت است. سپس ECU با بررسي كدهاي دريافت شده نوع درخواست دستگاه عيب ياب را تشخيص می دهد و اطلاعات مورد نظر را ارسال مي‌كند و بدین صورت تعميرکار را برای عيب يابی خودرو کمک می‌كند .

بهترین دستگاه دیاگ کدام است؟​

انتخاب دستگاه دیاگ مناسب

یکی از متداولترین سوالاتی که مشتریان به هنگام انتخاب دستگاه دیاگ مطرح می کنند این است که چه دستگاه دیاگی بهترین دستگاه دیاگ می باشد؟


– جواب این سوال کاملا به نیاز مشتری بستگی دارد. دستگاه های دیاگ با مشخصات بسیار متفاوت و با قابلیت های بسیار متفاوتی در بازار موجود می باشد که قیمت آن ها نیز بسته به مشخصات و قابلیت دستگاه فرق می کند.

با این حال ما مراحلی را مشخص کرده ایم که با اطلاع از آنها، می توانید بهترین گزینه را از میان دستگاه های دیاگ موجود انتخاب کنید.

دستگاه دیاگ

1

نوع خودرو و برند

مرحله اول در انتخاب دستگاه دیاگ انتخاب نوع خودرو و برند می باشد، به عنوان مثال اگر شما صاحب تعمیر گاهی هستید که روی خودروهای برند خاصی به صورت تخصصی کار می کنید بهترین گزینه برای شما انتخاب دستگاه دیاگ اورجینال خود آن کمپانی می باشد و یا اگر شما تعمیرگاهی هستید که به صورت عمومی ماشین های مختلفی را تعمیر می کنید، بهترین انتخاب برای شما دستگاه های مولتی برندی هستند که بیشترین پوشش را برای خودروهای مورد نظر شما دارا می باشند، دلیل آن نیز این است که هر دستگاه مولتی دیاگی روی یک سری از خودروها قوی تر عمل می کند، یعنی بعضی از دستگاه های دیاگ بر روی خودروهای آسیایی پوشش خوبی دارند، بعضی دیگر خودروهای اروپایی را بهتر پوشش می دهند و به همین ترتیب.

2

خواسته ها و نیازها

مرحله دوم در انتخاب دستگاه دیاگ مشخص کردن خواسته ها و نیازهای خود از آن دستگاه دیاگ می باشد، اینکه هدف شما از داشتن یک دستگاه دیاگ چیست؟ خواندن و مشخص کردن کدهای خطا؟ اندازه گیری پارامترها؟ فعالسازی عملگرها؟ آنالیز کدهای خطا؟ برنامه ریزی و پروگرامینگ؟ و…

3

میزان سرعت و عمق پوشش

مرحله سوم میزان سرعت و عمق پوشش و تشخیص عیوب است. همه دستگاه های دیاگ همه برند ها را به یک میزان پوشش نمی کنند.

4

میزان سرعت و عمق پوشش

مرحله چهارم گارانتی و پشتیبانی محصول می باشد، تمامی دستگاه های دیاگ هر از چندگاهی نیازمند بروزرسانی می باشند.

تفاوت دیاگ شرکتی و مولتی برند

دستگاه های دیاگ شرکتی دستگاه های دیاگی است که کمپانی سازنده خودرو آن را تولید می کند اما دستگاه های دیاگ مولتی برند دستگاه هایی هستند که اورجینال کارخانه تولیدی نمی باشند  این دیاگ ها چندین برند متفاوت را پشتیبانی می کنند که قابلیت پشتیبانی از هر برند نیز بسته به شرکت سازنده و نوع دستگاه متفاوت می باشد مانند دستگاه دیاگ لانچ ، دستگاه دیاگ کارمن ، دستگاه دیاگ جی اسکن و …

یافتن عيوب برقی ومكانيكی خودرو با استفاده از دیاگ

كدهای تشخيص عيب سيستم انژكتوری

كدهای تشخيص عيب مربوط به عيوب الكتريكی يا الكترونيكی هستند كه در سيستم انژكتوری موتور شامل سنسورها و انژكتورها و ساير عملگرها بوجود آمده و ECU خودرو آنها را تشخيص می‌دهد. اين كدها در حافظه ECU ذخيره شده و دستگاه دياگ این اطلاعات را از ECU خودرو دریافت می کند و این قابلیت را دارد که آنها را روی صفحه نمايش دهد. تعميركار با کمک این کدها می تواند نسبت به رفع عیب خودرو اقدام نماید .

كدهای عملكردی موتور

خواندن پارامترهای كاری موتور روشن از ديگر قابليتهای دستگاههای عيب ياب است. پارامترهای موتور عبارتند از سرعت موتور، دمای هوا، دمای آب، آوانس جرقه، مقدار سوخت، لين يا ريچ بودن دود اگزوز، مقدار باز بودن دريچه گاز، مقدار باز بودن استپر موتور، و موارد ديگر كه با بررسی آنها می‌توان كاركرد موتور را دقيقا مورد بررسی و ارزيابی قرار داد. اگر كسی بتواند همزمان با بررسی كدهای خطا ، پارامترهای كاری موتور را نيز مد نظر قرار دهد می‌تواند به راحتی عيب موتور اعم از عيوب برقی يا حتی عيوب مكانيكی را نيز تشخيص دهد.

بررسی، مقایسه و خرید آنلاین انواع دیاگ

پردازش خودرو این امکان را برای شما عزیزان فراهم آورده است تا به سادگی بتوانید لیستی از به روز ترین دستگاه های دیاگ را در اختیار داشته باشید و پس از بررسی، با قیمت مناسب و رقابتی، خریدی مناسب داشته و کالای خود را در هر نقطه از کشور دریافت نمایید.

دستگاه دیاگ خودرو یک ابزار تشخیصی است که به کمک آن می‌توانید مشکلات فنی و خطاهای داخلی خودرو را شناسایی کنید. برای استفاده از دستگاه دیاگ خودرو، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا دستگاه دیاگ خودرو خود را با کابل USB به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کنید.
  2. سپس نرم افزار مربوط به دستگاه دیاگ خودرو را روی کامپیوتر خود نصب کنید و آن را باز کنید.
  3. حالا، کلید خودرو را در سوئیچ تنظیمات وضعیت تعمیرات (On) قرار دهید تا سیستم الکترونیکی خودرو فعال شود.
  4. دستگاه دیاگ خودرو را با استفاده از کابل OBD-II به پورت OBD-II خودرو وصل کنید. پورت OBD-II به طور معمول در نزدیکی پایانه راننده قرار دارد.
  5. پس از اتصال دستگاه دیاگ خودرو، برنامه مربوطه را اجرا کنید و تنظیمات مورد نظر را انجام دهید.
  6. سپس از طریق منوهای موجود در نرم افزار، عملکرد و عملکرد سیستم‌های مختلف خودرو را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل، اقدامات لازم برای برطرف کردن آن را انجام دهید.
  7. پس از اتمام کار با دستگاه دیاگ خودرو ، آن را از پورت OBD-II خودرو جدا کنید و برنامه نرم افزار را ببندید.

توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از دستگاه دیاگ خودرو ، باید دستورالعمل‌های تولید کننده را رعایت کرده و از ابزار به درستی استفاده کنید تا خطر خرابی دیگری به خودرو وارد نشود

دستگاه های دیاگی که دارای صفحه نمایشگر می باشند مانند دیاگ ویمکس ، دیاگ ایکس کار ، دیاگ SPD240 یا دیاگ SPD570 با اتصال نمایشگر به خودرو از طریق کابل OBD2 برق دستگاه تامین می شود .
پس از روشن شدن دستگاه با انتخاب خانواده خودرو (بفرض مثال ایران خودرو ) > نوع خودرو > نوع ایسیو می توان به خودرو متصل شد .

دستگاه دیاگ  قابلیت عیب یابی موتور ، عیب یابی گیربکس ، عیب یابی ترمز ABS ، عیب یابی ایربگ و تعریف سوییچ و تعریف ریموت و … دارا می باشد .

انواع دستگاه های دیاگ با توجه به نوع دستگاه قابلیت عیب یابی محصولات ایران خودرو و سایپا ، پارس خودرو ، بهمن خودرو ، مدیران خودرو ، کرمان موتور ، هیوندایی و کیا و تویوتا و … را دارا می باشند .

بله ، یکی از قابلیت های اصلی دستگاه دیاگ برنامه ریزی مجدد ایسیو می باشد . که با توجه به نوع ایسیو باید عملیات دانلود یا برنامه ریزی ایسیو بصورت صحیح انجام گیرد .

بله ، تمامی دستگاه های دیاگ دارای قابلیت اضافه نمودن برنامه انواع خودروها را از راه دور دارا می باشند .

بله ، یکی از قابلیت های دستگاه های دیاگ تعریف سوییچ و تعریف ریموت انواع خودرو می باشد .

بله می توان انجام داد اما با توجه به انواع دستگاه های دیاگ ، قابلیت ریمپ یا تیونینگ در انواع دستگاه های دیاگ متفاوت است .

در مجموعه پردازش خودرو انواع دستگاه های دیاگ برای عیب یابی طیف گسترده ای از خودرو ها عرضه می گردد که با مراجعه تعمیرکاران به مجموعه پردازش خودرو مشاوره تخصصی از سوی کارشناسان فروش داده می شود .

بله ، یکی از قابلیت های ویژه دستگاه دیاگ عیب یابی گیربکس اتوماتیک و بررسی پارامترها و پیکربندی گیربکس می باشد .

بله قابل مشاهده است ، بعد متصل شدن دیاگ از طریق کابل OBD2 به خودرو و انتخاب صحیح نوع ایسیو ، یکی از گزینه هایی که در صفحه نمایشگر دیاگ قابل مشاهده است پارامترهای ایسیو می باشد .

بله ، دستگاه های دیاگ خودرو زبان های فارسی و انگلیسی را پشتیبانی می کنند .

دستگاه دیاگ مولتی برند ، دستگاهی است که قابلیت عیب یابی طیف گسترده ای از خودروهای آسیایی ، امریکایی ، اروپایی ، چینی ، ژاپنی ، ایرانی را دارا می باشد .

بصورت اصولی برای عیب یابی هر خودرویی باید از دیاگ تخصصی همان خودرو استفاده نمود بفرض مثال برای عیب یابی خودروهایی هیوندایی و کیا از دیاگ جی دی اس (GDS) ، دیاگ تویوتا از دیاگ OTC یا TECH STREAM ، دیاگ بی ام و از دیاگ ایکام ، دیاگ بنز از دیاگ کامپکت و … استفاده نمود .

بله ، تمامی دستگاه های دیاگ یا عیب یاب خودرو قابلیت بروز رسانی از راه دور را دارا می باشند

بله امکان خرید حضوری دستگاه دیاگ امکان پذیر است ، با مراجعه به آدرس تهران سه راه تهرانپارس نرسیده به برج آناهید پلاک 422 / پردازش خودرو می توانید بصورت حضوری با انواع دستگاه دیاگ آشنا شوید و تهیه نمایید .

بله با دستگاه دیاگ می توان تست عملگرها انجام داد . با توجه به نوع ایسیو می توان عملگرهایی مانند رله اصلی ، پمپ بنزین ، رله فن ، سوزن های انژکتور ، چراغ چک و … تست نمود .

بله امکانپذیر است ، یکی از قابلیت های اصلی دیاگ ریست ایسیو یا مقداردهی اولیه ایسیو می باشد .

برای استفاده از دیاگ ، کاربر باید اطلاعاتی در مورد محل اتصال کانکتور OBD2 ، انواع ایسیوها ، تشخیص عیوب  دائمی ، بررسی پارامترها ، عملگرهای خودرو  و سنسورها و سیم کشی خودرو  … داشته باشد که ضعف اطلاعات در مورد هریک از این موارد ذکر شده ممکن است موجب بوجود آمدن ضرر و زیان برای کاربر گردد .

بله ، تمامی دستگاه دارای دیاگ دارای 1 سال گارانتی می باشند .

بله ، تمامی دستگاه های دیاگ دارای 10 سال خدمات پس از فروش می باشند .

نحوه صحیح خرید دستگاه دیاگ به این صورت است که :
1 – ابتدا تعمیرکار باید نوع سخت افزار دیاگ مدنظر خودرو با توجه به شکل ظاهری و سایز صفحه نمایشگر را انتخاب نماید
2 – حال باتوجه به تخصص و سابقه کار و مکانی که در آن فعالیت دارد خودروهای مدنظر خود را انتخاب نماید ( بفرض مثال محصولات ایران خودرو ، سایپا ، پارس خودرو ، بهمن خودرو و …)

*** توجه ***
جهت مشاوره خرید دیاگ می توانید با کارشناسان فروش پردازش خودرو در ارتباط باشید .
021-77706793
021-76701429

بله خرید غیر حضوری دستگاه دیاگ امکان پذیر است . با مراجعه به صفحه مربوط به دیاگ و انتخاب دستگاه مورد نظر با هر یک از بسته های نرم افزاری می توان بصورت اینترنتی خرید نمود .
جهت انتخاب مشاوره خرید دیاگ با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :
021-77706793
021-76701429

بله ، امکان خرید دیاگ با اقساط بلند مدت در مجموعه پردازش خودرو فراهم بوده ، جهت دریافت مشاوره و اطلاع از شرایط جشنواره فروش دیاگ با کارشناسان فروش پردازش خودرو تماس حاصل فرمایید .
021-77706793
021-76701429

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان پردازش خودرو آماده پاسخگویی هستند

۰۲۱-۷۷۷۰۶۷۹۳

 

021-۷۶۷۰۱۴۲۹