INJECTOR CLEANING MACHINE

همه چیز درباره سوزن های انژکتور و دستگاه انژکتورشور

سوزن انژکتور یک قطعه با اهمیت در خودرو محسوب می گردد زیرا با استفاده از اطلاعات ارسالی توسط سنسورها، محاسبات دقیقی که جهت تعیین میزان سوخت مصرفی موتور انجام می دهد. پس از  انجام  این  محاسبات ECU با استفاده از دستورات ارسالی به انژکتور پهنای پالس، مدت زمان باز شدن انژکتور و مقدار پاشش آنرا تعیین  می نماید.

از سوی دیگر از آنجائیکه نحوه پاشش سوخت و موقعیت قرارگیری انژکتور تاثیر بسزایی روی فرآیند اختلاط سوخت و هوا و در نتیجه احتراق موتور دارد، لذا زاویه پاشش و موقعیت مونتاژی انژکتور نیز دارای اهمیت ویژه ای در عملکرد یک موتور است.

با توجه به این مطلب، سوزن انژکتور یک قطعه بسیار دقیق با اهمیت بوده و باید جهت تولید آن از تکنولوژی مناسب استفاده نمود، بعنوان مثال ابعاد اجزاء داخلی مانند سوزن و نازل و همچنین مشخصات عملکردی سلونوئید و… باید با دقت بالایی تولید شود و در صورت بروز هرگونه خطا، در عملکرد قطعه در نتیجه عملکرد موتور خلل ایجاد می گردد.

مشکلات سیستم سوخت رسانی و انژکتور

با گذشت زمان ممکن است مشکلات مختلفی در سیستم سوخت رسانی و خصوصاً سوزن انژکتور خودرو ایجاد گردد. یکی از عواملی که باعث بروز مشکل در سیستم سوخت رسانی و در نتیجه انژکتور می گردد، کیفیت نامناسب سوخت و وجود ذرات ناخالصی در آن می باشد. این ذرات به مرور زمان و پس از مدتی در بدنه اجزاء موجود در سیستم سوخت رسانی و مخصوصا انژکتور نفوذ می نماید. این فرایند در شرایط مختلف کاری موتور رخ می دهد. بعنوان مثال در زمان روشن بودن موتور خودرو، دمای کاری بالا بوده و سوخت مصرفی و همچنین انژکتور ها نیز گرم می باشند. پس از خاموش شدن موتور مقداری سوخت در ریل سوخت و انژکتورها باقی می ماند و از سوی دیگر دمای موتور و انژکتورها نیز کاهش می یابد. این فرآیند باعث رسوب تدریجی ذرات ناخالصی روی اجزاء داخلی انژکتور می گردد.

با افزایش مواد زاید و ناخالصی روی اجزاء انژکتور به تدریج مشخصه های عملکردی این قطعه تغییر می نماید. بعنوان مثال ابعاد داخلی سوزن و سوراخ تغییر کرده و ممکن است دبی خروجی آن نیز تغییر نماید، همچنین ممکن است  نحوه پاشش ( زاویه پاشش) نیز تغییر یابد. این عوامل باعث عدم عملکرد صحیح موتور می گردد. همچنین ممکن است تغییر نحوه پاشش باعث آسیب دیدگی قطعات دیگر گردد.

شناسایی مشکل در سوزن انژکتور

هرگاه خودرو دچار ریپ زدن و تک کار کردن شود، ممکن است یکی از سوزن انژکتورها معیوب باشد. این عیب ممکن است در مدارالکتریکی آن  باشد، یا ممکن است عیب مکانیکی باشد و یا در اثر کثیف شدن و داخل  شدن آب پشت سوزن به وجود آمده باشد .

اگر نحوه پاشش انژکتور نامناسب باشد، باید توسط دستگاه های انژکتورشور مورد بررسی قرار گیرد. اگر پس از شستشو و رسوب زدایی بازهم نحوه پاشش نامناسب باشد، انژکتور بایستی تعمیر گردد.

cleaning injector

بطور کلی ایجاد مشکل در عملکرد انژکتور ها، باعث بروز مشکلات زیر خواهد شد:

1

کاهش توان و عملکرد موتور

2

استارت نامناسب خودرو ( روشن شدن نا مناسب )

3

افزایش آلایندگی های خروجی

4

کاهش عمر و عملکرد کاتالیست خودرو ( Catalyst Converter )

5

کاهش عمر و عملکرد سنسور اکسیژن خودرو ( Lambda Sensor )

6

افزایش مصرف سوخت

7

عدم عملکرد صحیح موتور و لرزش موتور در حالت دور آرام

8

در صورت عدم توانایی ECU در کنترل سیستم، موتور به صورت مدار باز ( Open Loop ) کار خواهد نمود و چراغ عیب یابی روشن خواهد شد.
سوزن انژکتور

تعویض یا شستشوی سوزن انژکتور؟

باتوجه به مطالب گفته شده مشخص می شود، در صورتیکه بخواهیم موتور خودرو دارای عملکرد صحیحی باشد بایستی از سوزن انژکتورهای آن بخوبی مراقبت و نگهداری شود، همچنین تعویض این قطعه نیز راه عملی برای حل مشکل محسوب نمی شود زیرا این قطعه گران قیمت می باشد و جهت تعویض آن باید هزینه زیادی صرف شود و از سوی دیگر امکان دستیابی به انژکتورهائی که دارای کیفیت مناسب می باشند نیز دشوار می باشد.

راه حل مناسب موجود جهت حل مشکل، استفاده از دستگاه شستشو انژکتور می باشد. با استفاده از انژکتورشور می توان عملکرد انژکتور را مورد بررسی قرار داد و رسوبات و ناخالصی موجود را برطرف نمود و انژکتورهای معیوب را شناسائی نمود. بطور کلی برای جلوگیری از خرابی سوزن انژکتور و صحت عملکرد آن باید بین کیلومتر های 15000 تا 30000 کیلومتر انژکتور یک خودرو را شستشو نمود. ( البته در شرایط کاری متفاوت و خودروهای مختلف این مقدار تغییر می کند )

بررسی، مقایسه و خرید آنلاین انواع انژکتورشور

پردازش خودرو این امکان را برای شما عزیزان فراهم آورده است تا به سادگی بتوانید لیستی از به روز ترین دستگاه های شستشو انژکتور را در اختیار داشته باشید و پس از بررسی، با قیمت مناسب و رقابتی، خریدی مناسب داشته و کالای خود را در هر نقطه از کشور دریافت نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان پردازش خودرو آماده پاسخگویی هستند

۰۲۱-۷۷۷۰۶۷۹۳

 

021-۷۶۷۰۱۴۲۹